Thajsko napůl pod vodou

V roce 2017 jsem po poslechu Travel Bibláckého podcastu s Honzou Barešem začla sledovat stránku Freedive Praha a vlastně jsem vůbec zjistila, že existuje freediving. Něco neskutečně krásnýho a až nereálnýho – pro mě rozhodně nereálný.

A teď skok do roku 2019. Letenku do Thajska mám. Plán ne. Klasicky si prohlížím Facebook a BUM! Freedive Praha – Freedivingová expedice Thajsko. Slovo „expedice“ mi naznačovalo, že pro naprostýho začátečníka tahle akce nebude, ale už jsem měla aspoň nápad. Najdu si v Thajsku freedivingovou školu a zkusím kurz pro začátečníky. A mohla bych Honzovi napsat a poprosit ho o radu, jaký centrum zvolit. Tak mu píšu a hádejte co? Prý je tahle expedice ideální pro začátečníky! Super, akorát letenku už mám koupenou, a v Thajsku budu už v době, kdy expedice bude probíhat. „Nevadí, prostě až doletíš, tak doraž za náma na Koh Lipe.“

První seznamování

Cesta z Bangkoku na Koh Lipe byla celkem vyčerpávající, ale jsem tu. Dostala jsem instrukce (název baru), kde Honzu s Romčou (druhou účastnici expedice) najdu. A tak expedice může začít! Jde se rovnou do vody, z čehož moc nadšená nejsem, protože mě z cesty pěkně bolí hlava, ale nebudu si hned první den stěžovat, žejo?! Naštěstí nezačínáme hned tréninkem, ale krásnou šnorchlovačkou, fakt krásnou! Ve vodě plyne čas jinak než na suchu, takže ani nevím, jak dlouho jsme si úžívali tu podvodní nádheru, ale moje bolest hlavy zmizela. Večer jsme šli zapít do baru Elephant, kde Honza kdysi hrával na kytaru, a tak si to dnes zopakoval. Atmosféra je skvělá a ještě lepší když Honza začne hrát a zpívat songy od Wanastowek, a aby nikdo nebyl ochuzen, tak je rovnou překládá do angličtiny. Asi si umíte představit, jak řveme smíchy 😀

Následující dny trávíme na ostrově Koh Adang, kde kempujeme v hamakách, Honza nám hraje na ukulele a taky začínáme trénovat. Při prvních pár „ponorech“ (uvozovky přidávám, protože si nejsem jistá, jestli se to dalo nazývat jako ponory 😀 ) mi proběhne hlavou „Tak tohle budou asi vtipný dva týdny…“ Pozoruju Romču, jak se krásně potápí a hrozně bych to chtěla taky umět a zároveň mám strach, že budu brzdit. Je asi o sto levelů zkušenější než já, ale je naprosto v pohodě, dává mi rady a povzbuzuje mě.

Náš kempík na Koh Adang

Já vs. Frenzel

A protože už v pár metrech začínáte cítit tlak v uších, musíte začít vyrovnávat tlak. Nejjednodušší technice vyrovnávání tlaku v uších se říká „Valsalva“ – držíte si nos a prostě fouknete jako byste chtěli smrkat. Easy. Akorát s ní nedokážu vyrovnávat hlavou dolů. Je teda potřeba, abych se naučila o něco sofistikovanější metodu, a to Frenzelovu techniku vyrovnávání tlaku. Prostě Frenzela. A tady začíná „sranda“. Honza mi názorně předvádí, jak na to. Zkouším to teda taky, ale jazyk asi nedělá ten správnej pohyb, takže to nefunguje. Pro představu, jak to zhruba funguje – jazyk jako píst natlačí vzduch do uší. Je to v podstatě hrozně jednoduchý, chápu princip, chápu, co musím udělat, ale nevím jak.

Honza zkouší různý triky, jak mě to naučit. Třeba nasávání vody brčkem – sedíme v místním bistru a já dokola nasávám a zase zpátky vypouštím vodu do skleničky. Asi stokrát. Voda ve skleničce je pěkně nechutná. Mně se začíná točit hlava. Frenzel nefunguje.

„Když pliveš do dálky, tak taky v puse vytvoříš tlak, zkus to,“ říká mi Honza. Nojo, jenže já neumim plivat do dálky! Plivnu a slina mi přistane maximálně na bradě. Všichni mají ze mě srandu, vypadá to, že jsem jediná na světě, kdo neumí plivat do dálky. A tak mi začnou říkat „Princezna“, což mě akorát tak naštve!

Taky prý pomáhá, když se díváte do zrcátka, jaký pohyby jazykem děláte, ale zrcátko nemáme, takže se u toho natáčím a pak si to pouštíme. Dost divný a Frenzel nefunguje.

Pak postupně koukám na všechny videa o Frenzlovi, co na Youtube jsou. Dobrý. Chápu to. Ale pořád mi to nejde udělat.

Takhle strávím celý dopoledne, ale bezúspěšně. Na Honzovi je vidět, jak moc mi chce pomoct, ale já jsem naprosto neschopná. V životě jsem nebyla tolik frustrovaná jako ten den. Přemýšlím, že bych to asi měla zabalit. Dám tomu ještě den a uvidím.

Thajská expedice 2019

Ráno děláme dechová cvičení. Tady se ukáže, že aspoň se zadrženým dechem nemám problém. Dál zkouším Frenzela na suchu, Romča mi taky přidává její postřehy z dob, kdy se ho sama učila, ale zatím moje uši nereagují. A pak až do západu slunce blbneme ve vodě. Když padne úplná tma, Honza nás volá do vody. Jdeme se potápět ve tmě. Moc se mi nechce. Představa, že budu spát s morkýma vlasama, když už takhle klepu v noci kosu, se mi nelíbí, ale jdu se aspoň kouknout. Strčím hlavu do vody a v tu chvíli to vidím! Svítící plankton! Něco neuvěřitelnýho! Čím víc se hýbete, tím víc začne svítit. A teď si to představte – jste ve vodě, nic nevidíte, jen pod vodou to vypadá jako v galaxii, kde kolem vás lítaj hvězdy! Jedna z mála věcí v dnešním světě, co nejde zachytit na foťák, takže o to je tenhle okamžik vzácnější a musíte si to zažít.

Zvykám si

Nadešel čas se z našeho skoro pustého ostrova přesunout na další lokaci, a to na ostrov Koh Lanta. Tady Honza strávil nějaký čas jako freedivingový instruktor a vypadá to, že tu je celkem známý. Kohokoli potkáme, ho zdraví a dává se s ním do řeči. Pro nás to znamená hlavně to, že máme možnost se přidat na loď se scubáky a každý ráno se s nima vyrážíme potápět. Frenzel mi pořád nejde, ale už mě to tolik nestresuje, soustředím se na ponory po nohou, a i tak každý den vidím progres, jak si tělo zvyká na vodu a hloubku, což je neuvěřitelný. Ale hlavně si užívám a okoukávám, jak se potápí Honza s Romčou! Freediving je prostě nádhernej a jednou to prostě taky budu umět!

Thajská expedice, den 13: Koh HaaNa tuhle lahůdku jsem se těšil už od začátku výpravy. 😎👌Pět malých ostrůvků, dvě super jeskyně.Cathedral Cave je jeskyně se vzduchovou kapsou, 10 m vysokým stropem a překrásným smaragdovým světlem přicházejícím z vody.The Chimney (Komín) je vertikální průplav v hloubce 5-18 m se spoustou rybiček uvnitř.Jít pod vodou po hlavě do tmy je vždycky nářez pro psychiku.@romcasvecova si to dala #LIKEABOSS.🤟A @martina.kupkova se poprvé odvážila potopit pod 10 m.🤸‍♂️A co vy? Dali byste si to na pána, a nebo by vás opanoval strach? 🧜‍♂️I ❤️ Freedive Praha

Zveřejnil(a) Freedive Praha dne Čtvrtek 14. března 2019

Večery trávíme v reggae baru, pozorujeme západ slunce, pijeme pivko, hrajeme kulečník a karty, zkoušíme chodit po slackline. No prostě naprosto božííí pohodička, že tomu skoro nemůžu uvěřit, jak život může bejt tak skvělej, když se člověk správně rozhodne a potká skvělý lidi.

Dny plynou a Romča nás bohužel musí opustit a vrátit se do Prahy. Strávili jsme spolu sice jen 2 týdny, ale loučení je smutný, jak kdybysme se znali roky. A mně zbývá posledních pár dnů potápění. Nevím čím to je, ale poslední ponor bývá vždycky nejlepší. A tak se nějak stalo, že jsem po tom laně sestoupila až do 20ti metrů. Na to, že jsem to na začátku chtěla zabalit, to není špatný! Teď už vím, že freediving chci a můžu umět. Stačí jen natrénovat vyrovnávání a můžu se do toho doslova vrhnout po hlavě!

Dozvuky expedice

Expedice skončila, ale já měla před sebou ještě 2 týdny cestování po Thajsku. Frenzel mi nedal spát, a tak jsem poctivě každý den trénovala, až se mi to nakonec podařilo! Celkem to trvalo měsíc než jsem na to přišla. A do dneška nezapomenu na tu chvíli – seděla jsem v Bangkoku na chodbě hostelu, zkoušela vyrovnávat a najednou jsem to v těch uších ucítila! Rozbušilo se mi srdce, ale hned jsem sama sebe uklidnila „Počkej, zkus to znova, jestli to nebyl jen nějakej tvůj pocit…“ A tak jsem to zkusila znova a zas to tam bylo! Hurá!!! Neptejte se čím to bylo, protože to sama nevím. Prostě to přišlo. Občas fakt některý věci chtějí čas a ony přijdou, když se o to aspoň trochu snažíte.

Jestli se chcete zamilovat jako já, tak freediving fakt zkuste a jděte na kurz s Honzou. Honza je boží instruktor a jeho expedice jsou ještě božejší!!! Jo a když vám to hned na poprvý nepůjde, tak to nevzdávejte! Mě to nakonec chytlo tak, že jsem kvůli freedivingu přizpůsobila svoje cestování a o pár týdnů později jsem strávila pod vodou dva měsíce.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *